כניסה

מי מפחד מאריות בירושלים

אחד האריות הכי מפתיעים שיצא לי לפגוש השקיף עליי מממרומי הבניין הגבוה במרכז העיר בירושלים וגילה לי בסוד שהוא בכלל איטלקי. מה אריה איטלקי מכונף כמוך עושה בעיר הקודש, שאלתי אותו. הוא ענה לי באיטלקית שוטפת שהוא נמצא בראש מבנה איטלקי ושאם אטפס למעלה אבין שדברים שרואים משם לא רואים מכאן. שאלתי אותו מאיפה אתה […]

אחד האריות הכי מפתיעים שיצא לי לפגוש השקיף עליי מממרומי הבניין הגבוה במרכז העיר בירושלים וגילה לי בסוד שהוא בכלל איטלקי. מה אריה איטלקי מכונף כמוך עושה בעיר הקודש, שאלתי אותו. הוא ענה לי באיטלקית שוטפת שהוא נמצא בראש מבנה איטלקי ושאם אטפס למעלה אבין שדברים שרואים משם לא רואים מכאן. שאלתי אותו מאיפה אתה מכיר את יהודית (רביץ)? אבל זה כבר לפעם אחרת. זוג אריות נוספים שפגשתי במושבה הגרמנית (שדווקא דיברו בעברית) אמרו לי שכדאי שאתפוס מהם מרחק . הם התגאו בעובדה שהם הגיעו לפה בשביל לספר על שני אריות אפריקאים שטרפו מעל מאה איש, ושהצייד היה הסנדק של יוני נתניהו, שנקרא על שמו.

אז למה דווקא סיור בעקבות אריות? האריה נחשב לחיה עוצמתית ומלכותית ואף נחשב לאחת החיות היחידות אשר זכו לקשט את בית המקדש. יש סיפורים עתיקים שקשורים למפגשים איתו, כמו למשל הסיפור של שמשון הגיבור נלחם באריה או דניאל בגוב האריות. לא פלא שהאריה הוא החיה המוזכרת ביותר בתנ"ך  (מעל 150 פעמים) ושירושלים בחרה בו מכל החיות כסמלה. מאחורי כל אריה מסתתר סיפור והחלטתי לתת לאריות קול ולהשמיע את הסיפורים המרתקים שלהם.

אפשר למצוא ברחבי העיר מאות פסלים, ציורים, פסיפסים של אריות ואפילו יש מפות בעקבות האריות בעיר.

סיור 1 | אריות אורבנים

אם הייתה שדרה הוליוודית בירושלים, הייתם רואים את טביעות הרגליים של האריות האלו לאורך כל המסלול. הסיור הזה עוסק באריות הממוקמים במקומות מרכזיים בירושלים ויש סיבה שהם במרכז העניינים. חלק מהאריות ראו דברים שקרו פה כבר לפני מאות שנים. חלקם קשורים לאגדות שעברו מדור לדור ואפילו חצו בעצמם יבשות שונות. האריות האלה הולכים לרגש אתכם ולפזר עליכם אבק כוכבים. יש אריות שאם אני לא אצביע אליהם, לא תדעו שהם שם, כמו האריות המשקיפות על בניין העירייה. עוד אריות שמרגשים אותי נמצאים באמצע המסלול. הם אותם האריות שלחשו למנחם בגין בשנת 1948 את המילים לנאום ההיסטורי שנאם, כשעמד מעליהם. בסיור נלך לאורך רחוב יפו המרכזי ובגלל שבסוף הסיור אתם תהיו רעבים כמו אריה, נסיים אותו בביקור וטעימות בשוק מחנה יהודה.

סיור 2 | אריות נוסטלגיים

למי שמחפש סיור עכשיוי ומודרני, הכנתי לכם סיור אורבני בעקבות אריות שמסתתרים במרכז ירושלים ושלובים בסיור רגלי וקסום שמתחיל מהמושבה הגרמנית. בין היתר נבקר אריות מנומנמים, אריות מפונקים שישנים רק במלונות יוקרה ואפילו נראה את האריה הכי יקר בירושלים שהובא במיוחד מארצות הברית להביט אל עבר העיר העתיקה.חוץ מזה, אנחנו הולכים להנות מהאוירה האירופאית של האזור ולהכיר את המקומות החשובים שהאריות שומרים עליהם. הסיור הזה מתאים למי שמחפש סיור מעניין וקליל ומתאים גם להורים עם עגלות. מעוניינים בסיור אריות מעמיק יותר? מוזמנים להכיר אותי במפגש הזום בתאריך שמפורסם כאן.

סיור 3 | אריות וירטואלים

חוץ מהאריות שתפגשו בסיורים שלי, ישנם אריות ותכנים נוספים שלא ניתן להגיע אליהם בסיור הפיזי לכן יצרתי הדרכה מקוונת עם המון מושגים ותכנים שיתנו לכם תמונה מלאה ומרתקת של האריות בעיר הבירה.

ההדרכה הזו תהיה זמינה גם לרוכשי הסיורים הפיזיים והיתרון המשמעותי שלה: אתם יכולים לטייל בעצמכם בעקבות האריות בזמן שלכם ולגלות את הסיפורים שמאחוריהם.

למה יצרתי סיור בנושא אריות?

אני מאוד אוהבת את ירושלים, ואם מסתכלים היטב אפשר לראות אריות בכל מקום, על הדגלים שתלויים בעיר, על הפחים ואפילו על מכסי הביוב. התחלתי לחקור לעומק את הנושא של האריות ובשל המגוון הרחב שלהם החלטתי ליצור שני סיורים שונים בנושא אריות שהם גם מתאימים מבחינת הנושא שלהם וגם מבחינת המסלול.

ירושלים מלאה באריות!

יצרתי קשר עם נטע מתמי-תמי וביחד נסענו לבחון מה המסלולים הכי מתאימים ונוחים בנושא האריות בירושלים. יש הרבה אריות מקסימים שלצערי לא הכנסתי לסיור בגלל המרחק הפיזי. כשהלכנו את המסלולים האלה ברגל גילינו סיפורים שלא נמצאים בשום ספר. גילינו שיש אמני אריות שהגלריה שלהם נמצאת ממש בסמוך למסלול ובבניין העתיק שבו הם נמצאים יש לפחות ארבעה אריות... גילינו שבתוך המושבה הגרמנית יש העתקי אריות שזהים לאריות אחרים בעיר ושהאמן מאחוריהם הוא אותו אמן שעזר ליצור את דגם ירושלים של ימי הבית השני במוזיאון ישראל. כל מי שפגשנו בדרך וסיפרנו לו על פרוייקט האריות שלנו, התרגש לשמוע על הפרוייקט ומיד התחיל בטלפונים בנוגע לאריות מסתוריים שבדרך. המצחיק הוא שבעקבות המפגשים האלה, אני שמורה אצל כמה ירושלמים בתור "אולינקה מאלפת האריות" או "אולינקה והאריות".

כשראינו את ההתרגשות מפרוייקט האריות שלנו הבנו כמה חזק הקשר בין האריות לירושלים וזה רק דרבן אותנו לסיים כמה שיותר מהר ליצור מסלולי אריות בלתי נשכחים. יש לי הרגשה שאתם הולכים להתאהב באריות הירושלמים ולהפוך לחוקרי אריות בעצמכם. אז מה מתחשק לכם, המסלול הפיזי, פגישה בזום או המסלול הוירטואלי? נתראה בקרוב!

סיור 1 | אריות אורבני

בואו לגלות את האריות הכי ירושלמים ואניני טעם

איפה?

האריות בסיור הזה ממש לא פראיירים, איך אני יודעת? הם התמקמו באחד המקומות הכי קסומים ויוקרתיים בירושלים, המושבה הגרמנית. נתחיל את הסיור מאיזור שנחשב ל"עיר החדשה" אך עם זאת יש בו אוירה אירופאית מיוחדת במינה. משם נלך לשכונה הראשונה שהוקמה מחוץ לחומות ירושלים ונלמד מה הקשר של הנדבן היהודי לאריות (ולצבי הנינג'ה).נכיר אריות עשירים ונובורישים אבל לא נקפח את האריות הצנועים יותר שלא מתביישים להסתובב עם חיות קטנטנות. נסיים בביקור באחד המבנים הכי מדליקים בירושלים שנבנה על ידי לא אחר מאשר האדריכל של האמפייר סטייט בניו יורק. הסמל של האריה דווקא בבניין המיוחד הזה הוא לא במקרה, נגלה מה הוא עושה שם ולמה המבנה הזה כל כך מיוחד. אתם הולכים לשאוג מהתצפית שהאריה הזה יוביל אותנו אליו.

מה נראה?

חוץ מהרבה הרבה אריות מפונקים שגרים במלון פאר, האריה הכי יקר בישראל ואריות שמעדיפים לנמנם, נכיר אריה ציוני שהחליט להתייצב דווקא ליד חיה שנחשבת להרבה פחות חזקה ואמיצה ממנו, העכבר.לעומת האריה שוחר השלום הזה, נכיר אריות "קאניבלים" שטרפו מעל 120 איש באפריקה והרסו לבריטים את התכנון לבנות גשר, אבל שימחו את וואל קילמר שמכר סרט רב מכר עליהם. נשמע למה הוא מופיע כסמל משפחתי יוקרתי ליד צבי ונגלה גם כמה אריות צנועים במקומות שלא כולם מכירים.

תודה רבה אולינקה על סיור ממש חוויתי שמתאים לכל המשפחה. אנחנו מאוד הועשרנו ונהנינו. הילדים היו קשובים והעברת את ההדרכה בצורה מושלמת! מחכים לסיור הבא . ממליצה בחום!!!! יפעת ש.

למה?

חוץ מזה שהאריות האלה הם אישיות בפני עצמם (היוש האריה מטקסס), המיקום שלהם הוא תירוץ מצויין ללכת באחד האזורים הכי מדהימים בירושלים, מאיזור המושבה הגרמנית, דרך שכונת משכנות שאננים אל עבר הרחוב היוקרתי המלך דוד. האריות האלה הן אריות שאנחנו חולפים על פניהם במהלך הביקור שלנו בירושלים אבל הפעם הם לא צריכים לשאוג בשביל תשומת לב, אנחנו נדאג ללטף ולפרגן לכל אריה שניתקל בו בדרך (אני מאלפת אריות אז מבטיחה שהם לא ינשכו).

התכנית

מפגש במושבה הגרמנית והתחלת המסע האורבני שלנו בו נכיר אריות מסתוריים (ואפילו ניתן כבוד ללביאות):

-נתחיל בכך שנעיר את האריה המנומנם

-נגיד שלום לאריה המפונק שהחליט לגור במלון יוקרה

-נכיר את האריות שטרפו לבריטים כמעט את כל האנשי צוות

-נשמע על הצייד הבריטי של האריות המסוכנים בעולם ומה הקשר שלו ליוני נתניהו

- נקפוץ לאירופה ונשמע על הסיפור של האריה והחיות מסביבו

-נשמע למה לנדבן הכי מפורסם יש אריה בסמל המשפחה ומה הקשר לצבי הנינגה

-נכיר אריה שעלה מאות אלפי דולרים והובא הישר מטקסס לעיר הבירה

האם הסיור מתאים לי?

הסיור מתאים לא רק לטורפים, אלא גם לצימחוניים. הסיור הפיזי מתאים לבני נוער ומבוגרים ללא קשיי הליכה. לעומת סיור האריות האורבני אני מזמינה גם הורים עם תינוקות בעגלה להצטרף בשל המסלול האורבני. המסלול הפיזי מונגש ברובו.

הסיור הפיזי מונגש לכל חובבי האריות באשר הם, עם זאת התוכן מתאים יותר לבני נוער ומעלה ופחות ידבר אל ילדים (אתם יותר ממוזמנים לדרבן אותי ליצור סיור מותאם לילדים ולכתוב לי אם זה מעניין אתכם בפרטי).

האריות שלא תמיד ניתן להגיע אליהם.

בא לכם סיור מעמיק יותר, ארוך יותר והכי ירושלמי שיש? קבלו את סיור האריות הנוסטלגי!

סיור 2 | סיור אריות נוסטלגי

הכנתי לכם סיור מיוחד ושונה, בעקבות הסמל הכי ירושלמי שיש, האריה.

סיור אריות נוסטלגי: בואו לגלות את האריות הכי מפורסמים בירושלים שראו כבר הכל

איפה?

החלטתי להתחיל את הסיור במרכז הקניות ממילא, לא רחוק מחומות העיר העתיקה שהן הסמל הכי נוסטלגי בירושלים. הסיור ימשיך צפונה ונכיר מגוון של אריות מפורסמים. נכיר אריה ששומר על כיכר מרכזית ומשקיף על העיר העתיקה ובמקביל שומר על העיר החדשה. יש שתי אריות מפתיעות שמסתתרות ממש בקרבה ואנחנו נגלה אותם. נכיר את האריות שעמד מעליהם סלבריטי ונעצור להפסקת קפה אצל האריה שמחכה להזמנות שלנו. נשמע על האריה ששלמה המלך הביא למלכת שבא ונפגוש אריה יוקרתי שאולי יש לכם מכונית עם הסמל שלו. נקפיד על כללי ההתנהגות כדי לא להסתבך עם האריה השוטר ונסיים בשוק מחנה יהודה למי שרעב כמו אריה עם טעימות ולגימה ממשקה האריות הכי מפורסם בישראל.

תודה על הדרכה מצויינת ומתחשבת לגימלאים!

מה נראה?

חוץ מאריות מפורסמים, נראה אריות מסתוריים שחלקם מסתתרים ברחבי העיר. נפגוש אריות בדמות פסל אבל גם כתבליטים, פסיפסים ואפילו בציורי גרפיטי. נבין למה העיר מזוהה דווקא עם סמל האריה, מה המקור האמיתי של סמל האריה ואיך יודעים לזהות אריה ירושלמי כשרואים אותו (רמז: תקשיבו לשאגה).

היה מהמם והילדים עפו עלייך אולינקה וההדרכה החוויתית שלך. בקיצור שבת מושלמת! רונה ד.

למה?

מהסיורים הרבים שערכתי בירושלים יצא לי להכיר המון אריות ומה שהם סיפרו לי... משיחה עם ירושלמים וירושלמיות גיליתי שלא כולם מכירים את האריות השונים והאגדות שנוגעות אליהם. אריה זה לא רק מלך החיות, זאת חיה שמסמלת יוקרה, תעוזה וחוכמת חיים. הסמל המעניין הזה ברקע של העיר המרתקת בעולם הוא בסיס לסיור מקורי, מעניין ושואג. אני מזמינה אתכם לשמוע על האריות הירושלמים הכי מסקרנים שיש ולגלות את האריה שבכם.

התכנית

מפגש בממילא והליכה בעקבות אריות מהעבר:

-נשמע על האריות ששומרות על קניון ממילא

-נפגוש אריות ששוקלות מעל טון והביאו אותם לרחוב מרכזי (אריות יפייפיים).

-נכיר אריות ביישניים שמתחבאים במסלול

-נשמע על מערת האריות

-נדבר עם האריה המכונף ונשמע על הקשר שלו לסמל יוקרה

-נפליג ליבשת אפריקה ונכיר אריה עם שורשים יהודיים במקום מפתיע

-נפגוש באריה שנאמו מעליו נאום היסטורי והוא שרד לספר

-נחלוף על פני בית משפחת אריה והאריות המפורסמים שלה

-נכיר אריות על קירות,בתבליטים ואפילו בפסיפסים

אחרי המסע הנוסטלגי שלנו מי שרעב כמו אריה ימשיך איתנו לסיור טעימות משביע בשוק מחנה יהודה וילגום ממשקה האריות.

האם הסיור מתאים לי?

הסיור הפיזי מתאים לבני נוער ומבוגרים ללא קשיי הליכה.המסלול הפיזי מונגש ברובו אך עם זאת מדובר בסיור שאורכו כ3 שעות ולכן אני ממליצה לבעלי קשייי ומוגבלות הליכה להפגש איתי במפגש טורפים בסיור הוירטואלי.

הסיור הפיזי מונגש לכל חובבי האריות באשר הם, עם זאת התוכן מתאים יותר לבני נוער ומעלה ופחות ידבר אל ילדים (אתם מוזמנים לדרבן אותי ליצור סיור מותאם לילדים ולכתוב לי אם זה מעניין אתכם בפרטי).

מתחשק לכם סיור אריות מעמיק?

אין שום בעיה, אפשר להרשם למפגשי הזום פה!

מתחשק לכם סיור אריות נוסטלגי וירטואלי? מחכה לכם בקישור הבא. המפגש זום רלוונטי גם למי שמתכנן לעשות את הסיור מכיוון שהתכנים דומים אך שונים ומכילים את כלל המידע בנושא האריות.

כמו כן מי שיזמין את אחד הסיורים יקבל גישה גם לתכנים הדיגיטאלים של הסיור!

אתם אריות אורבניים? מוזמנים לסיור הקליל יותר, סיור מספר 1.

-נגיד שלום לאריה שחשב עליו לא אחר מאשר המתכנן של האמפייר-סטייט

-נגיד שלום לאריה שאומר "שלום שלום ואין שלום" וננסה להפוך אותו ליותר אופטימי

זאת רק טעימה כי אנחנו נכיר עוד המון אריות על גגות, ציורים ופסלים. מוזמנים לשאוג איתי בסיור הקרוב!

סיור 3 | אריות וירטואלים

אהבתם את הסיורים לא יכולים להגיע אתם מומזנים לחוויה המקוונת שלנו עם סיור אריות מעמיק

 אין שום בעיה, בואו למפגש האריות בזום בתאריך שמפורסם כאן.

יחד עם תכנים וירטואלים נוספים המשלימים את הסיורים.

מתחשק לכם סיור אריות אורבניי וירטואלי? מחכה לכם בקישור הבא.

יותר טיפוסים של נוסטליה ? תצטרפו לסיור האריות הנוסטלגי שלי ממש פה.

מי שלא מצטרף, עכבר.

 תודה Olinka על סיור חווייתי ומעשיר שמתאים לכל המשפחה. מאוד נהנינו תודות להדרכה המעולה שלך. ממליצה:) עינת ק.

תכנים נוספים

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram